Zaloguj się lub zarejestruj konto w serwisie

Układ sterowania CNC ? co wchodzi w jego skład?

Autor: admin Data: 2017-08-25 18:12:20

 

Jeśli chodzi o numeryczne układy sterowania, z którymi stykamy się w ciągu ostatnich lat w sieci, trzeba przyznać, że obecnie mają one mniejsze wymiary, działają szybciej i zdecydowanie w sposób bardziej przyjazny dla użytkownika. Kluczową rolę odgrywa tutaj oprogramowanie, które co chwilę jest rozwijane i wzbogacane o nowe funkcjonalności. Dzisiaj, gdy już mówimy o sterowaniu numerycznym obrabiarek, od razu możemy połączyć je z CNC, a więc komputerowym sterowaniem numerycznym. Definicja CNC mówi jasno, że jest to sterowanie numeryczne, które do działania potrzebuje swojego komputera, mikroprocesora oraz pamięci. Dodatkowo, ważny jest też program, który odpowiada za sterowanie zewnętrznym komputerem. Gdy porównać te dwa tryby sterowania, widać od razu, że sterowanie CNC to połączenie klasycznego sterowania numerycznego, z przetwarzaniem danych, które realizuje się za pomocą komputera zewnętrznego.

sterowanie maszyn cnc Układy CNC zaliczamy na dzień dzisiejszy do kategorii tych programowalnych swobodnie. Mają różne konfiguracje oraz możliwości, jeśli chodzi o zastosowane oprogramowanie.

 

Punktem wyjściowym dla klasyfikacji są trzy grupy, zależność polega tu na sposobie przetwarzania danych:

- CNC Manual, inaczej zwane konwencjonalne plus lub CNC +, programuje się je metodą teach in, czyli metodą nauczania,

- adaptacyjne (AC) – automatyczna regulacja optymalna (ACO) lub stałowartościowa (ACC)

- sterowania otwartego – OEM/OSA – open equipment manufacturing, open system architecture, wersje CNC/PLC/HMI. Pierwsza wersja dotyczy układu sterowników programowanych logicznie – PLC. W wersji drugiej komunikaja z układem sterowania CNC przez użytkownika, zachodzi poprzez interfejs HMI.

Profesjonalne sterowniki silników krokowych znajda Państwo w sklepie EBMiA.pl: https://www.ebmia.pl/silniki-krokowe-sterowniki-silnikow-krokowych-c-197_1214_29.html

 

http://www.webtree.com.pl/grafika/ebmia2.jpg

Brak komentarzy!
kod